ایران

محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه با حضور وزیر اقتصاد رونمایی شد

سندباکس محیطی برای اجرا و مقررات‌گذاری فناوری‌های جدید بازار سرمایه

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید در مسیر توسعه اقتصاد هوشمند از امکانات و توانمندی‌های انسانی و خدادادی، متناسب با ابزارهای روز، به‌صورت بهینه استفاده کنیم، ابراز داشت: بازار سرمایه از لحاظ هوشمندسازی می‌تواند در منطقه از بالاترین رتبه برخوردار و ظرفیت‌های این بازار می‌تواند پیشران اقتصاد هوشمند باشد.

 

امروز نشست رونمایی از طرح محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه (سندباکس) با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل فرابورس ایران در محل وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، فرهاد دژپسند در مراسم رونمايي از دو سامانه محيط آزمون تنظيم‌گري بازار سرمايه و مركز تعالي اقتصاد هوشمند و تحول ديجيتال شريف در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هوشمندسازی اقتصاد یک انتخاب نیست بلکه الزام و ضرورت رشد و توسعه است، در حال حاضر کشورهایی از نظر فناوری اطلاعات و کاربرد آن در دولت الکترونیک و اقتصاد هوشمند از ما سبقت‌ گرفته‌اند که ما به لحاظ زمانی و زیرساختی نسبت به آن‌ها تقدم داشتیم.

وی علت این امر را  عدم شناسایی درست فناوری متناسب با توسعه دولت الکترونیک و فقدان عزم و اراده جدی برای تحقق دولت الکترونیک دانست و ادامه داد: هرچقدر درگذشته به‌ویژه در نیمه دوم دهه ۸۰ شمسی حرکت ما برای حرکت به سمت تحقق دولت الکترونیک و تحقق اقتصاد هوشمند، کند و دارای نوسان بود، در سه سال اخیر، عملکردمان سرعت گرفته و تمرکز زیادتر شد؛ کما اینکه شاهدیم شخص رئیس‌جمهور جلسات شورای عالی فناوری اطلاعات را مدیریت می‌کند و از دست‌اندرکاران، گزارش‌گیری می‌کند.

 

بازار سرمایه خط مقدم هوشمندسازی اقتصاد

 

دژپسند با بیان اینکه اگر روند، سرعت و تمرکز ما در اجرای پروژه اقتصاد هوشمند که از دهه ۸۰ شمسی تحت عنوان برنامه تکفا در حاشیه برنامه سوم توسعه کلید خورد، همان‌گونه حفظ‌شده بود، امروز به جای دولت الکترونیک، باید در مورد دولت هوشمند حرف می‌زدیم و افزود: توسعه فناوری با رشدی فزاینده در حال وقوع و رابطه انسان و ابزار به‌سرعت در حال تغییر است و در این مسیر ترس و بیم معنا ندارد و باید به دنبال مدیریت شرایط جدید باشیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید در مسیر توسعه اقتصاد هوشمند از امکانات و توانمندی‌های انسانی و خدادادی، متناسب با ابزارهای روز، به‌صورت بهینه استفاده کنیم، ابراز داشت: بازار سرمایه از لحاظ هوشمندسازی می‌تواند در منطقه از بالاترین رتبه برخوردار و ظرفیت‌های این بازار می‌تواند پیشران اقتصاد هوشمند باشد.

دژپسند با اشاره به مشکلات گذشته سامانه معاملاتی بازار سرمایه گفت: امروز بسیاری از مشکلات گذشته حوزه فناوری اطلاعات بازار سرمایه برطرف شده و این بازار خط مقدم هوشمندسازی اقتصاد است.

وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه ما مقابل اقتصاد هوشمند در موضع انتخاب نیستیم و باید با سرعت شرایط را مدیریت کنیم تا از مسیر بازنمانیم و برای سهیم شدن اقتصاد با اقتصاد جهانی نمی‌توان هوشمندسازی اقتصاد را نادیده گرفت، تأکید کرد: این حرکت به سرانجام نمی‌رسد مگر آنکه به باور و دغدغه ملی بدل شود.

 

 

اقتصاد هوشمند با اجرای سندباکس

 

در ادامه نشست رونمایی از طرح محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه (سندباکس) علی عبدالهی رئیس مرکز فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی و اقتصاد هوشمند نیز با اشاره به اینکه سندباکس در راستای اقتصاد هوشمند و تنظیم‌گری هوشمند راه‌اندازی شده است، گفت: کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط‌های آزمون در اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با درخواست سازمان بورس و اوراق بهادار و فرابورس ایران مبنی بر راه‌اندازی محیط آزمون تنظیم‌گر بخشی در بازار سرمایه (سندباکس)، با اکثریت آرا موافقت کرد.

 

وی در تشریح وظایف تنظیم‌گران بخشی گفت: وظایف تنظیم گران بخشی دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که در چارچوب قانون مسئولیت اعطای مجوز کسب‌وکارها را بر عهده ‌دارند، شامل مواردی همچون تعریف و ایجاد محیط آزمون، آماده‌سازی شرایط پذیرش و قالب‌های لازم برای قراردادها، انعقاد قرارداد با متقاضیان پس از پذیرش شرایط، بررسی تبعات مثبت و منفی فعالیت‌های کسب‌وکارها در محیط آزمون و ... است.

 

سندباکس؛ سرآغاز فصل جدید نوآوری‌ها در بازار سرمایه

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در جلسه رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، عنوان کرد: رونمایی از سندباکس سرآغاز فصل جدیدی از نوآوری‌ها در بازار سرمایه است؛ بازاری که نیروی پیش برنده آن «نوآوری» و به‌کارگیری ایده‌های جدید است.

به گفته محمدعلی دهقان دهنوی، سازمان‌ها همواره با ایده‌های متنوع و متعددی برای اجرا روبه‌رو هستند که برخی از آن‌ها در نگاه اول قابل‌اجرا و بعضی دیگر غیرقابل‌اجرا به نظر می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه در میان ایده‌های قابل‌اجرا و غیرقابل‌اجرا، ایده‌های متنوعی با درجات مختلف ریسک‌ نیز وجود دارند، افزود: محیط آزمون یا همان سندباکس فرصتی را فراهم می‌کند تا این ایده‌ها قبل از رد شدن فرصت تست و آزمون بیابند و اجرا شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه سندباکس ازنظر عملکرد تفاوتی با دنیای واقعی ندارد، ادامه داد: در محیط آزمون اما مقررات، محدودیت‌ها و قیدوبندها را کنار می‌گذاریم و ایده‌ها در محیط تحت نظارت به اجرا گذاشته می‌شوند.

دهقان دهنوی تأکید کرد که در محیط ‌آزمون ایده‌ها به‌خوبی و به‌دوراز محدودیت‌ها فرصت بروز و ظهور می‌یابند و اشکالات آن‌ها مشخص و رفع می‌شود و با این موضوع روبه‌رو می‌شویم که به طراحی چه مقرراتی برای مواجه‌شدن با مشکلات ایده‌ها نیازمندیم.

 

سندباکس؛ چالشی برای ایده‌های جدید

 

در ادامه این نشست مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه قوانین و مقررات نیز باید همپای تکنولوژی‌ها به‌سرعت حرکت کنند، گفت: بسیاری از طرح‌های نوآورانه و ایده‌های جدید با مراجعه به بازار سرمایه رد می‌شوند و به همین دلیل سندباکس راه‌اندازی شده تا ایده‌های جدید را به چالش بکشد و شرایطی فراهم کند تا برای تکنولوژی‌هایی که نیاز به مقررات‌گذاری دارند، مقررات جدید ایجاد شود.

 

امیر هامونی اهداف سندباکس را مواردی همچون امنیت اطلاعات، حس امنیت به مشتری نهایی، مسائل مالیاتی، امنیت سایبری، مبارزه با پول‌شویی، توزیع عادلانه امکانات، کارآفرینی، دسترسی به بازارهای مالی و ارتقای نوآوری عنوان کرد و افزود: موضوعات محیط‌های آزمون بازار سرمایه نیز مسائلی همچون نوآوری‌های ارکان بازار سرمایه شامل سامانه‌های معاملات، سامانه‌های پس از معاملات، سامانه‌های نظارتی، KYC و Open Data است.

 

وی ادامه داد: از دیگر موضوعات این محیط، محصولات مالی نوآورانه است که ازجمله آن می‌توان به پلتفرم‌های نوظهور، بلاک‌چین، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین اشاره کرد. از سوی دیگر فناوری‌های نوین مالی اعم از رگ تک، فین تک، ولث تک نیز از موضوعات مهم محیط‌های آزمون بازار سرمایه است.

 

هامونی با اشاره به اینکه مدارک و مستندات و طرح محصولات و خدمات نوآورانه مبتنی بر فناوری‌های نوین در بازار سرمایه پیش از آزمون باید بررسی شود، افزود: در ادامه، محدودیت‌ها، شرایط آزمون و معافیت‌ها تعیین‌شده و سپس مجوز فعالیت در محیط آزمون برای مدت مشخص صادر خواهد شد تا طراحی آزمون انجام شود.

 

وی مرحله بعدی یعنی آزمون را نیز شامل فعالیت شرکت متقاضی در چارچوب مقررات تعیین‌شده، اعمال محدودیت‌های آزمون از طریق زیرساخت‌های فنی و ارائه حمایت‌هایی همچون تعامل با سایر نهادها جهت تسهیل فعالیت مربوطه برشمرد و مرحله بعد از آزمون را، نظارت بر آزمون عنوان کرد و گفت: در این مرحله بر اجرای طرح، نظارت مستمر صورت گرفته و محدودیت‌های آزمون نیز کنترل خواهد شد، ضمن آنکه ارزیابی فعالیت مبتنی بر پارامترهای تعیین‌شده، ارائه گزارش‌های دوره‌ای و ارائه گزارش نهایی از عملکرد و میزان دستیابی به اهداف نیز در فرایند نظارت بر آزمون انجام خواهد شد.

 

به گفته وی درصورتی‌که طرح موردنظر از این فرایندها با موفقت عبور کند، از محیط آزمون خارج‌شده و مجوز فعالیت دائم دریافت می‌کند و مقررات و دستورالعمل‌ها نیز اصلاح می‌شود و یا مقررات و قوانین جدید تدوین خواهد شد.

 

صیانت از ایده‌های نو با سندباکس

 

‎در ادامه این مراسم امیری، معاون مدیرکل نظارت بر امور فضای مجازی دادستانی کل کشور در خصوص سندباکس گفت: بر اساس اصل 156 قانون اساسی یکی از وظایف دستگاه قضایی دفاع و صیانت از آزادی‌های مشروع جامعه است، یکی از مصادیق آزادی‌های مشروع بهره‌برداری از فناوری‌های نوین و جدید است.

‎وی با اشاره به اینکه در راستای بهره‌برداری از فناوری‌های نوین و تکنولوژی های جدید دو رویکرد وجود دارد، گفت: رویکرد اول اینکه صبر کرد تا قوانین و مقررات آماده شود، رویکرد دوم قرار دادن طرح در یک محیط آزمون است که یک محیط کنترل‌شده به شمار می‌رود تا فناوری‌های نوین عرضه‌شده‌ای که هنوز ازلحاظ ماهیت و قوانین و مقررات شناخته‌شده نیستند و ریسک‌های آن‌ها قابل تبیین هست، در این محیط آزمون شناسایی شوند.

‎به گفته امیری در این محیط آزمون، مخاطرات طرح‌ها، جرائمی که ممکن است در آن حوزه پیش بیاید و نیز دعاوی و شکایت مردمی که ممکن است در آن حوزه مطرح شود، بررسی‌شده و ذینفعان راهکار برایش ارائه می‌دهند. به‌این‌ترتیب ریسک‌ها و مخاطرات مدیریت می‌شود و در محیط آزمون به‌صورت عملی با حضور تنظیم‌گران، مراجع قضایی و مراجع نظارتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

‎معاون مدیرکل نظارت بر امور فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار داشت: پس‌ازآنکه طرح به بلوغ رسید و موردبررسی قرار گرفت، در یک جامعه بزرگ 80 میلیونی ارائه خواهد شد و همه مردم از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند، در غیر این صورت اگر طرح مخاطراتی دارد که قابل‌کنترل نیست آن‌ها را اصلاح‌کرده و یک طرح دقیق‌تر و جامع‌تری ارائه می‌شود.

‎وی تأکید کرد: سندباکس باعث کاهش پرونده‌های قضایی، مخاطرات و مراجعات زیاد مردم به دستگاه قضایی می‌شود و از همه نظر به نفع کشور است.

منبع خبر: مدیریت ارتباطات فرابورس ایران
ارزش بازار فرابورس ایران
گزارشی از همه صنایع
زراعت و خدمات وابسته
پرورش محصولات و باغبانی
کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته
پرورش حیوانات
کشاورزی و خدمات دامپروری جز دامپزشکی
پرورش طیور
پرورش حیوانات وتولید سایر محصولات حیوانی
فعالیتهای حمایتی تولید محصولات
جنگلداری و ماهیگیری
جنگل شناسی و دیگر فعالیتهای جنگلداری
استخراج زغال سنگ
استخراج و انبار زغال سنگ سخت
استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف
استخراج نفت خام وگاز طبیعی
خدمات جنبی استخراج نفت گاز جز اکتشاف
استخراج کانه های فلزی
استخراج آهن
استخراج کانه فلزی غیرآهن
استخراج سایر کانه های فلزی
استخراج سایر معادن
استخراج سنگ، ماسه و خاک رس
استخراج کانه های شیمیایی و کود
حذف شده- فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی
پردازش و نگهداری ماهی و محصولات مرتبط
پردازش و نگهداری میوه و سبزی
گروه تولید روغن های حیوانی و نباتی
گروه تولید لبنیات
گروه تولید حبوبات
گروه تولید نشاسته و محصولات وابسته
گروه تولید خوراک آماده دام
گروه تولید نان و محصولات وابسته
گروه تولید شکر
گروه تولید کاکائو، شکلات و شیرینیجات
تولید سایر محصولات غذایی
گروه تولید جو و مااشعیر
تولید نوشابه و آب معدنی
منسوجات
آماده سازی و ریسندگی نخ، پارچه بافی
تولید محصولات نساجی به غیر از پوشاک
تولید و فروش فرش و قالی
دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش
تولید کفش
سایر محصولات چرمی
محصولات چوبی
تولید تخته چند لا و سایر تخته ها
تولید دیگر محصولات چوبی
محصولات کاغذی
تولید خمیر کاغذ، کاغذ و مقوا
تولید کاغذ و مقوای موجدار و محفظه آنها
تولید سایر محصولات کاغذ و مقوا
انتشار، چاپ و تکثیر
چاپ
فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای
ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده
تولید محصولات پالایش شده پتروشیمی
سایر فراورده های نفتی و سوختی
حذف شده-مواد و محصولات شیمیایی
مواد شیمیایی پایه به جز کود
گروه تولید کود و ترکیبات نیتروژن
گروه تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
حشره کش و سایر محصولات شیمیایی کشاورزی
تولید رنگ، بتونه، جوهر و پوشش های مشابه
گروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
گروه شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
گروه تولید سایر محصولات شیمیایی
گروه تولید نخهای مصنوعی
لاستیک و پلاستیک
تولید تایر و بازسازی تایرهای لاستیکی
تولید سایر محصولات لاستیکی
تولید محصولات پلاستیکی
تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی ونوری
تولید قطعات و بردهای الکترونیکی
تولید رایانه و تجهیزات جانبی
گروه تولید سرامیک غیرساختمانی
گروه تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تولید سیمان ، آهک و گچ
تولید محصولات بتنی ، سیمانی و گچی
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
فلزات اساسی
تولید آهن و فولاد پایه
تولید فلزات گرانبهای غیرآهن
ریخته گری آهن و فولاد
استخراج سایر فلزات اساسی
ساخت محصولات فلزی
تولید محصولات فلزی ساختمانی
تولید مخزن و محفظه فلزات
تولید مواد بخار به جز دیگهای بخار مرکزی
ساخت ابزارهای دستی پرقدرت
تولید کارد و چنگال، ابزار دستی و عمومی
تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده
ماشین آلات و تجهیزات
تولید موتور و توربین
تولید پمپ، کمپرسور، مته و دریچه
تولید یاتاقان، دنده و اجزای هدایتی
تولید اجاق، کوره و مشعل کوره
تولید تجهیزات بالابر و جابجایی
تولید سایر ماشین آلات عمومی
تولید ماشین آلات کشاورزی و باغبانی
تولید ابزارهای ماشینی
تولید ماشین آلات استخراج و ساختمان
تولید ماشین آلات نساجی و چرم سازی
تولید وسایل خانگی
تولید سایر ماشین آلات و تجهیزات
ماشین آلات و دستگاه‌های برقی
تولید موتورها، مولدها و مبدلهای الکتریکی
تولید تجهیزات توزیع و کنترل برق
تولید سیم و کابل عایق
تولید انباره، پیل و باتری ساده
تولید لامپ برقی و تجهیزات روشنایی
ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی
فرستنده رادیو، تلویزیون و تلفن و تلگراف
گیرنده رادیو، تلویزیون و تجهیزات وابسته
ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری
وسایل اندازه گیری غیر از کنترل صنعتی
خودرو و ساخت قطعات
تولید وسایل نقلیه موتوری
ساخت بدنه وسایل نقلیه موتوری ساخت تریلر
قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری
سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری
سایر تجهیزات حمل و نقل
ساخت و تعمیر کشتی
تولید موتوسیکلت
مبلمان و مصنوعات دیگر
تولید سایر موارد
قند و شکر
تولید شکر
شرکتهای چند رشته ای صنعتی
شرکتهای صنعتی چند رشته ای
عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم
تولید انتقال و توزیع نیروی برق
تولید،لنتقال و توزیع برق،گاز،بخاروآب گرم
تامین بخار و آب گرم
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر
پرورش و نگهداری ماهی و محصولات ماهی
پرورش و نگهداری میوه جات و سبزیجات
تولید روغن های حیوانی و نباتی
تولید لبنیات
تولید حبوبات
تولید نشاسته و محصولات وابسته
تولید خوراک آماده دام
تولید نان و محصولات وابسته
تولید کاکائو، شکلات و شیرینی جات
تولید سایر محصولات غذایی
تولید جو و ماءالشعیر
تولید نوشیدنی و آبمیوه
زیر گروه سایر محصولات غذایی
مواد و محصولات دارویی
تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
تولید سایر محصولات دارویی
محصولات شیمیایی
تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود
تولید کود و ترکیبات نیتروژن
تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
تولید حشره کش و سایر محصولات شیمیایی
تولید رنگ، بتونه، جوهر
تولید شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
تولید سایر محصولات شیمیایی
تولید نخ های مصنوعی
تولید محصولات شیمیایی دیگر
پیمانکاری صنعتی
ساختمان و مهندسی عمران
پیمانکاری طرح های صنعتی
مدیریت پسماند
سایر فعالیت های پیمانکاری
تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتور
عمده فروشی براساس هزینه و یا قرارداد
عمده فروشی تجهیزات وقطعات الکترونیکی
تجارت عمده فروشی غیر تخصصی
خرده فروشی،باستثنای وسایل نقلیه موتوری
خرده فروشی انواع موادغذایی،نوشیدنی وغیره
خرده فروشی موادغذایی در فروشگاههای تخصصی
کاشی و سرامیک
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تجارت عمده وخرده فروشی وسائط نقلیه موتور
فروش وسائط نقلیه
فروش قطعات یدکی لوازم الحاقی وسایل نقلیه
حمل و نقل هوایی
حمل و نقل هوایی مسافر
حمل و نقل هوایی با برنامه زمانی
انبارداری و حمایت از فعالیتهای حمل و نقل
فعالیتهای خدماتی وابسته به حمل و نقل آبی
فعالیتهای خدماتی وابسته حمل ونقل هوایی
سیمان، آهک و گچ
تولید سیمان، آهک و گچ
تولید بتون
سایر محصولات کانی غیرفلزی
تولید شیشه
تولید سرامیک غیرساختمانی
تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید محصولات بتنی، سیمانی و گچ
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
هتل و رستوران
هتل ها ، اردو و دیگر تدارکات اقامت کوتاه
کاربردهای تجاری اداری فرهنگی و گردشگری
فعالیت خدماتی مربوط به غذا و آشامیدنی ها
سرمایه گذاریها
سایر واسطه های مالی
بانکها و موسسات اعتباری
سایر واسطه های پولی
سایرواسطه های مالی
سایر واسطه گریهای مالی
لیزینگ مالی
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات
خدمات حمل و نقل دریایی
حمل و نقل از طریق خطوط راه آهن
سایر حمل و نقلهای زمینی برنامه ریزی شده
حمل و نقل بار زمینی
حمل و نقل آبی
حمل و نقل دریایی وحمل ونقل درآبهای ساحلی
سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
فعالیت های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل
جابجایی محموله
حذف-سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
مخابرات
مخابرات
واسطه‌گری‌های مالی و پولی
سایر واسطه های پولی
لیزینگ مالی
سایر واسطه های مالی
بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی
بیمه زندگی
بیمه غیرزندگی
فعالیتهای مالی و اجرائی
فعالیتهای کمکی به نهادهای مالی واسط
اداره ی بازارهای مالی
فعالیتهای مرتبط با اوراق بهادار
بجز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله
صندوق سرمایه گذاری مختلط
صندوق سرمایه گذاری در سهام
صندوق سرمایه گذاری در اوراق با درآمدثابت
صندوق های زمین و ساختمان
صندوق های پروژه
صندوق سرمایه گذاری جسورانه
صندوق سرمایه گذاری خصوصی
اوراق تامین مالی
صکوک اجاره
صکوک مرابحه
صکوک استصناع
اوراق رهنی
صکوک تجاری اسلامی
اوارق مشارکت دولتی
اوراق مشارکت شهرداری ها
اوراق گواهی اعتبار مولد
اوراق مشارکت بخش خصوصی
اوراق مشارکت دولتی بدون ضمانت دولت
اوراق مشارکت منتشره بانکها
گواهی سپرده عام
گواهی سپرده خاص
اسناد خزانه اسلامی
اوراق تسویه خزانه
اوراق اجاره دولتی با ضمانت دولت
اوراق اجاره دولتی بدون ضمانت دولت
اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت
اوراق مرابحه دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت خصوصی
تامین مالی جمعی
صکوک خرید دین
انبوه سازی، املاک و مستغلات
املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
پیمانکاری املاک و مستغلات
سایر فعالیت های املاک و مستغلات
فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی
تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی
رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن
سایر فعالیت های رایانه ای
مشاوره و تهیه نرم افزار
اطلاعات و ارتباطات
خدمات ارزش افزوده
خدمات فنی و مهندسی
فعالیتهای ساختمانی و مشاوره فنی مرتبط
آزمایش و تحلیل فنی
سایر فعالیتهای حرفه ای علمی و فنی
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
اوراق بهادارشرکت س.خ مبتنی بردارایی فکری
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
حق بهره برداری اوراق مبتنی بردارایی فکری
فعالبت های اجاره و لیزینگ
اجاره و لیزینگ وسائط نقلیه موتوری
فعالیت پشتیبانی اجرائی اداری وحمایت کسب
فعالیت حمایت از مشاغل دیگر
فعالیت های هنری، سرگرمی و خلاقانه
فعالیت های هنری
فعالیتهای فرهنگی و ورزشی
فعالیتهای ورزشی
گروه اوراق غیرفعال
اوراق غیرفعال
شاخص
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
  دیدگاه شما